Pożar

Jak interpretować śniący się pożar?

Ogień to jeden z głównych żywiołów, potężna siła, jeden z przejawów natury. Może być niszczycielski lub życiodajny, chroniący – w zależności o tego, czy potrafimy go umiejętnie używać.

Ogień w ciele człowieka manifestuje się w krążeniu krwi, trawieniu, ogrzewaniu ciała. „Ognistość” zapisana jest we włosach. Lwia grzywa to emblemat żywiołu ognia, temperamentu, żywiołowości. Wyraża się także w szybkości ruchów, rumieńcach, płonącym wzroku. Ogień, według pradawnych wierzeń ziemski brat słońca, może podtrzymywać życie, ale może je także odbierać. Przemawia przez niego Bóg. Ogień utrzymuje temperaturę uczuć, odpowiada za zapał, siłę przebicia, wiarę w to, co się robi, umiejętność przekonywania innych, a także „rozniecania” i podtrzymywania temperatury uczuć. Łączy się z pasją, ciekawością i nienasyceniem. Pochłania i inspiruje. Ogień trawi, a apetyt ma wieczny, „Ogień nigdy nie mówi dosyć” (Ks. Przypowieści).

Pożar we śnie wynika z nadmiaru elementu ognia w naszym otoczeniu, obecności pochłaniającej siły, która spala. To zapał, pasja i namiętność, które wymykają się spod kontroli. Jest destrukcyjnym przejawem ognia, siłą niszczycielską, której działanie należy ograniczyć. Nadmiar ognia we śnie pokazuje działanie energii, której cechą jest trudna do powstrzymania namiętność i żywiołowość. Pożar wybucha tam, gdzie człowiek nie pohamuje się na czas. Może pokazywać: wybuchającą kłótnię, niebezpieczną awanturę, gdzie emocje dają się wykrzyczeć, latają przedmioty lub po prostu obrzucamy się wyzwiskami.

Pożar wywoływany był niegdyś poprzez uderzenie pioruna, stąd „szlag kogoś trafia”, kogoś lub coś „niech piorun trzaśnie” – mówimy, kiedy jesteśmy już czymś zniechęceni, źli na coś i najchętniej byśmy już się tym nie przejmowali – pozbyli się. Pożar wyraża właśnie taką siłę – destrukcyjną i niszczycielską. Wiąże się z niepowodzeniem, nagłym załamaniem planów wynikającym z niepohamowania emocji, czy czyjejś „niewyparzonej” gęby, która coś palnęła.

Jeśli śni się pożar

Jeśli widzimy płonące i spalające się domy, budynki, dobytek czy ludzi – to ,co przedstawiają dobiega końca lub my pragniemy, aby to coś zniknęło z naszego życia. Funkcją ognia jest oczyszczenie, tutaj to oczyszczenie może przebiegać nieplanowanie, bo jest przeprowadzane w sposób niekontrolowany. Mówi się np., że ktoś płonie z gniewu. I dobrze, że płonie, bo jego emocje są gwałtowne i silne, a dzięki „pożarowi” może je wykrzyczeć, uzewnętrznić. Wówczas pozbędzie się ich i uzdrowi atmosferę – oto oczyszczająca siła ognia i pożaru.

Jeśli we śnie płonie coś, ktoś, kto jest dla nas ważny – oto sen ostrzegawczy. Należy uważać, aby nie stracić kogoś/ czegoś rozniecając lub przyzwalając na awanturę, gwałtowne reakcje. Palący się człowiek może również informować o chorobie tej osoby – zarówno sygnalizuje gorączkę fizyczną, jak i gorączkę zmysłów, np. podczas manii czy nerwicy. Nałogi.

Jeśli śni Ci się dom/ budynek opanowany przez pożar – tą sferą życia, którą symbolizuje budynek, rządzą niekontrolowane emocje i żądze, pragnienia, mogą to być również nałogi, nad którymi trudno zapanować. Uwaga na zniszczenia.

Pożar dobytku, mienia pokazuje utratę tego, co one symbolizują i konieczność pogodzenia się z nią. Zapomnienia.

Rzucanie w kogoś/ coś ogniem w celu spalenia, podpalanie – rzucanie wyzwisk, agresja, zniszczenie, uwaga: rzucanie klątwy (klątwa się „wypala”).

Płonące włosy – Twoje uczucia, emocje, zakochanie, miłość wykańczają Cię, rujnują zdrowie psychiczne, spalasz się.

Płonące magazyny, stodoła, spichlerz – utrata dóbr materialnych lub psychicznych poprzez nadmierne ryzyko, niefrasobliwość lub brak umiejętności przewidywania.

Ogień, który spada z nieba i spala – niebezpieczni wrogowie o wysokiej i silnej pozycji.

Piroman – ktoś w otoczeniu ma niszczycielskie zapędy, może szerzyć nienawiść. Zapaleniec, szaleniec – może wzniecać idee, ale nie myśli o ich skutkach.

Dobrze jest widzieć siebie we śnie gaszącego(-ącą) pożar lub robiących to strażaków. Strażak to psychiczna siła pozwalająca przywrócić równowagę, spokój.

Wewnętrzny pożar

Nad wewnętrznym pożarem należy nauczyć się panować, aby nie spalać siebie, ani nie wpływać na destrukcję otoczenia. Pożar może sygnalizować hazard czy nałóg, awanturniczość, kłótliwość, nieumiejętność panowania nad emocjami, nienawiść, może wskazywać na rzucone przekleństwo, klątwę. Coś, nad czym trudno zapanować, a co się rozprzestrzenia i zagraża stabilizacji. Pożary są przypisane wojnom, walkom zbrojnym, ścieraniu się dwóch sił, dwóch frontów (jak podczas burzy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *