Sny mentalne –
to sny związane z funkcją myślenia. Odnoszą się do życia na płaszczyźnie społecznej, naszych działań, wykonywanej pracy. Sen mentalny często łączy się ze snem emocjonalnym a nawet fizycznym. Jednak jest bardziej rozbudowany, ma swoją historię, dotyczy życia umysłowego. Na plan pierwszy wysuwa się to, czemu poświęcamy uwagę, o czym myślimy. Pojawiają się np. wtedy, gdy dana emocja zostaje rozpracowywana przez intelekt.
Jeśli strach przed zdradą jest analizowany za dnia, we śnie zdrada również będzie analizowana. Być może najpierw pojawi się sen emocjonalny, gdzie ktoś nas porzuci, ale zaraz po nim pojawi się sen mentalny, gdzie ukaże się wstępne, możliwe rozwiązanie danego problemu, np. rysunek z namalowanymi ustami, który będzie oznaczał konieczność rozmowy z ukochaną osobą.
Sny mentalne to nie tylko rady ukazujące nasz system wartości, to wszelkie stereotypy, wyuczone mechanizmy działania, stosunek do samego siebie. Tu zawarte są wszelkie znane przez nas oceny innych ludzi, zapisane są wypowiedziane przez nich zdania, oceny, sądy. To także zapis intelektualnej/mentalnej działalności ludzkości.
Np.
śni ci się, że wygrywasz na loterii. Chowasz pieniądze w kieszeń – to
sen emocjonalny. Czujesz radość, wiesz że możesz teraz wiele, że masz
potencjał. Symbolicznie ten sen mówi o szansie, uśmiechu losu, który
pozwoli Ci wykorzystać swoje umiejętności, zdolności, daje Ci pole do
popisu byś wykorzystał swój potencjał. Tu cały czas widzimy emocje.
Dalszy ciąg snu pokazuje jak spotykasz ojca i mówisz mu o wygranej.
Jednak on się nie cieszy, mówi, że to „łatwy kąsek”. Wówczas pojawia się
już sen mentalny – wkracza system oceniania wpojony przez rodziców,
mechanizm „dobre-złe”, „prawda-nieprawda”. Ojciec okazuje się być
wewnętrznym głosem krytycznym, który każe wątpić we własne siły i
podważać sukces.
Sny mentalne ukazują nas w obliczu naszych myśli i myśli innych ludzi. Mogą zawierać i zazwyczaj zawierają, emocjonalne i fizyczne bodźce. Sny mentalne mogą przedstawiać efekty nie podjętych jeszcze decyzji, ukazywać ich możliwe skutki i domniemane reakcje innych ludzi. Sięgają w przeszłość i w prawdopodobną przyszłość.
Przyszłość, jaką przedstawiają, może być dalsza niż w snach emocjonalnych. Tutaj pojawiają się sny archetypowe.