Ogrodzenie

M ur, płot, ogrodzenie w snach ukazuje granice i ramy tkwiące w naszej podświadomości (zapisane, odczuwane i respektowane przez naszą duszę).

Jak każda inna rzecz czy zjawisko posiada jasną i ciemną stronę swojej natury. Pozytywnie działający płot lub ogólnie – ogrodzenie – chroni to, co ogradza (np. twoją rodzinę tj. dom rodzinny, ogród, pole). Otacza i stabilizuje jaźń. Segreguje i określa tożsamość, włączając poczucie bezpieczeństwa i harmonii.

Negatywnie działający płot, jeśli zagradza ci dostęp do czegoś lub stanowi trudną do pokonania barierę – ukazuje granice, za które często nie mamy dostępu. Mogą to być tradycje, nakazy, normy, ale również nasze własne lęki i trudności, które trudno przekroczyć. Takie ogrodzenie symbolizuje nasze ograniczenia. W zależności od tego, co płot okala i o czym śnisz, należy nauczyć się go przekraczać, by poszerzyć granice swojej świadomości. Dobrze przekroczyć wtedy granice wyznaczone przez mur, aby wyznaczyć własne zasady i zamanifestować indywidualizm i poczucie wolności.

Czasem jednak mamy do czynienia z ogrodzeniem, które nie dotyczy nas samych, a drugiej osoby lub instytucji. Wtedy możemy oczekiwać trudności w zbliżeniu się do tej osoby czy osiągnięcia celu związanego z instytucją.

Brak płotu – granic

W snach może wystąpić motyw braku płotu, muru czy ogrodzenia. Taki brak wskazuje, w zależności od przestrzeni jaką miał otaczać, na potrzebę pewnego określenia. Na przykład określenia swojej tożsamości, jeśli chodzi o płot okalający dom; sprecyzowania jakości związku, jeśli miałby okalać ogród. Nadania znaczenia, ustabilizowania danej sfery życiowej.

Taki sen może również pokazać brak poczucia bezpieczeństwa, twoje życie może być nieustabilizowane a twoje granice – słabe. Płot, tak jak mur, pokazuje naszą warstwę ochronną i umiejętności ochrony swoich granic. Osoby pozwalające na naruszanie swoich granic mogą więc śnić o nadwątlonych warunkami zewnętrznymi lub upływem czasu: ścianach, ogrodzeniach, murach, które łatwo przekroczyć lub przez nie przeniknąć. Osoby współuzależnione od emocji i nastrojów drugiej osoby mogą więc śnić o swoich słabych granicach. Warto je wzmacniać!

Płot harmonizuje psychikę, podobnie jak granice, kształty w mandalach: zakreśla pola energetyczne w naszej duszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *