Jak opisać sen do tłumaczenia?

Na co zwracać uwagę, zapisując sen do dalszej analizy?

Decydując się na notowanie wspomnień ze snów warto, abyśmy robili to, wyczerpując temat. Każdy symbol, także drobny czy wstydliwy (nie dla mnie!), może zawierać przekaz, który nawet jeśli nie w tej chwili, to w przyszłości może okazać się istotny.

Wspomnienia snu zapisz, uwzględniając wszystko, co pamiętasz:

  • Datę. To może pomóc, w przyszłości, zorientować się, co, kiedy i w jaki sposób się wyśniło – rozpoznawać język swoich snów. Zapisywanie daty pozwala również wyznaczać terminy realizowania się snów proroczych.
  • Treść snu, uwzględniającą szczegóły, takie jak:

– kolory, zapachy, odgłosy, smaki, faktury
– godziny, wielkości, szerokości, wysokości, prorokowany czas zdarzeń
swoje myśli, odczucia, skojarzenia, uczucia, emocje – BARDZO WAŻNE
– kierunki świata, pozycje obiektów, zjawisk, pozycje innych osób i zwierząt względem siebie
usłyszane słowa

  • Jeśli mowa o skojarzeniach, spróbuj wejść w głąb siebie – widzisz we śnie coś dziwacznego, nietypowego? Czym może być dla Ciebie ten symbol? Z czymś Ci się kojarzy? Zapisuj koniecznie te skojarzenia, są dostępne tylko Tobie.
  • Opisz nieznajome osoby, które w nim występują: ich wygląd, zachowanie, a także pozycję względem siebie. Jakie masz z nimi skojarzenia? Może kojarzą Ci się z kimś znanym? Jeśli nie, kim mogłaby być ta postać? Z jakim wiążesz ją charakterem, przeszłością? Np. kobieta ze snu może kojarzyć Ci się z atmosferą pracy, ona mogłaby pracować w którymś dziale twojej firmy, mogłaby być potencjalną rywalką, przyjaciółką, terapeutką.
  • Jeśli występują we śnie osoby, które znasz, zastanów się, co one dla Ciebie znaczą? Jakie łączą Was relacje? Z jakimi cechami/ wydarzeniami/ emocjami je łączysz?
  • Dodatkowo zaznacz, jakie sprawy obecnie Cię porywają, czemu poświęcasz energię i uwagę. Czy w ostatnich dniach poszukujesz odpowiedzi na jakieś pytanie? Jakaś sytuacja Cię dręczy? Bardzo możliwe, że zauważysz połączenie między tym a aktualnymi snami.

Każdy użyty we śnie symbol posiada znaczenie.

Nieznajome postacie pokazują zazwyczaj te oblicza Twojej osobowości, których jeszcze w sobie nie rozpoznajesz lub których nie akceptujesz.

Obce, dzikie zwierzęta – pozornie obce Tobie instynkty.

Kierunki świata, godziny, wielkości wskazują na czas realizacji, na ważność danej sprawy, na stosunek do niej.

Myśli, skojarzenia, słowa wypowiedziane we śnie – każde z nich ma sens przeznaczony do odczytania i często możliwy do odczytania tylko przez śniącego.

Dlatego niczego nie ignoruj, wsłuchuj się w siebie, niech nic Cię nie rozprasza. Czas zapisywania snu powinien być Twoim czasem.

Zapisany sen, nawet jeśli niezrozumiany od razu – nie zniknie. Już go „masz”. Rozwijając swoje umiejętności tłumaczenia snów, będziesz móc do niego wrócić i z satysfakcją odkryć, co kiedyś przekazała Ci nieświadomość.

Napisz do mnie, pomogę Ci wyjaśnić sen: