Dom

Dom przedstawia osobowość śniącego, siły, którymi dysponuje i które do siebie dopuszcza. Jest odbiciem jego stanu wewnętrznego, na który wpływa całość doświadczeń. Dom pokazuje naszą kondycję fizyczną i psychiczną, odpowiada sferze eterycznej, czakrze podstawy. Sen o domu można interpretować z poziomu fizjologicznego, gdzie reprezentuje ciało człowieka. Jest tym, co najbardziej intymne i indywidualne. Poszczególne pomieszczenia to konkretne sfery życia.

Dom w snach – znaczenia poszczególnych symboli

Budować dom – to planować nowe życie, które wpłynie na przemianę zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych jakości. Całkowita przemiana osobowości, rozpoczynanie życia na nowo, buzująca energia życiowa, entuzjazm i zapał. Zmiana myślenia i podejścia do życia, wreszcie – konieczność zmian.

Odbudowywać dom, który był podniszczony – to poprawiać warunki życia, reperować zdruzgotane zdrowie, związek, relacje z najbliższymi (zależnie od tego, z kim w nim mieszkamy we śnie), odbudowywać siłę ego.

Rozbudowywać dom lub reperować podniszczone pomieszczenia – odpowiednio oznacza rozwój osobisty lub pracę i rozwój nad zaniedbanymi sferami życia osobistego.

Burzyć dom – to kończyć definitywnie jakiś etap życia. Oznacza wielką zmianę, rozstanie z dotychczasową tożsamością, może wskazywać na rozpad rodziny, rozwód. Jeśli to dom rodzinny, w którym nie mieszkamy, może symbolizować odcięcie od rodu.

Widzieć płonący dom – zgubny, niszczący nałóg a także konflikt, który wypala pozytywne uczucia i emocje. Jeśli jednak dom płonie, ale się nie spala, a jedynie ogrzewa, może to wskazywać na namiętne uczucie, miłość, której się obawiamy, ale która nie przynosi szkody, oczyszcza i ogrzewa. Może również wskazać na oczyszczenie osobowości (za pomocą terapii, rytuałów) z negatywnej energii.

Woda, która zalewa dom i go topi – nieumiejętność panowania nad emocjami.

Taka, która go oblewa i nie robi szkody – oczyszczenie emocji i olbrzymi przypływ sił życiowych.

tłumaczenie snu
Pomogę Ci wytłumaczyć sen – napisz do mnie

Sen o domu – zachowanie w domu

Warto ocenić stan domu i jego pomieszczeń, aby dowiedzieć się, co w sobie zaniedbujemy, a co rozwijamy.

Sprzątać dom, reperować sprzęty, malować, odnawiać, krzątać się po nim oznacza odświeżenie wiedzy o sobie, życia wewnętrznego. To lepsza znajomość i zrozumienie siebie, akceptacja i dbanie o swoją kondycję psychiczną, uważność i panowanie nad swoim życiem.

Z kolei widzieć zaniedbane pomieszczenia, zniszczone sprzęty, walące się ściany lub odpadający tynk, nieogrzewane, puste pokoje symbolizuje zaniedbanie życia wewnętrznego, pomieszanie i chaos. Może wskazywać na chorobę.

Wchodzić i schodzić po schodach, przemierzać pomieszczenia to zyskiwać świadomość siebie, poznawać, brać odpowiedzialność za swoje zachowania.

Wygląd domu, poziomy

Sen o domu widzianym od zewnątrz, jego wygląd, mówi o wizerunku i auto-wizerunku śniącego. Jak siebie oceniasz, jak oceniasz swoją kondycję? Przez okna można zobaczyć nieco z jego wnętrza, ile pozwalasz innym dowiedzieć się o sobie? Dobrze jest chronić swoją prywatność, dlatego drzwi do domu powinny być stabilne i dające się szczelnie zamknąć. Okna również, najlepiej z możliwością zasłonięcia. Jednak przebywanie za dnia w pomieszczeniu ze szczelnie zasłoniętymi oknami to zamknięcie na świat, introwersja. Otwieranie okien oznacza człowieka otwierającego się na innych, odsłaniać okna to interesować się życiem zewnętrznym, wychodzić z introspekcji.

Duży dom to bogata, głęboka osobowość, świadomość siebie, chęć rozwoju, szerokie horyzonty. Sen o domu małym i ciasnym może wskazywać na poczucie osaczenia, uwięzienia i ograniczenia możliwości. Chyba że to domek letniskowy, kempingowy nie ten, w którym żyjemy na co dzień. Wówczas odnosi się wyłącznie do sfery rozwoju w określonym zakresie – spędzania wolnego czasu, realizacji siebie w tej strefie.

Góra domu, strych i górne piętra symbolizują umysł, sposób myślenia, stosunek do rzeczywistości. Plany i marzenia (strych) to przyszłość, piętra środkowe to świadomość, teraźniejszość, a piwnica – nieświadomość. Im niżej tym od umysłu przechodzimy do emocji i uczuć, od świadomości do nieświadomości. Na strychu możemy odnaleźć niezrealizowane plany i zamiary, do których chętnie byśmy powrócili. W piwnicy zaś to, co dopiero kiełkuje, pojawia się jako zamiary, a także to, co zostało pogrzebane w przeszłości i najlepiej by zostało zapomniane.

Dom – poszczególne pomieszczenia

Kuchnia odpowiada sercu. Tutaj przemieniamy niższe emocje w wyższe, dzielimy się sobą, karmimy czułością, miłością, akceptacją lub przeciwnie – arogancją, niezdolnością kochania. Stan i wyposażenie kuchni powie nam więcej o tej sferze życia. Kuchnia odpowiada za zmiany i przygotowanie gruntu pod przyszłe wydarzenia.

Sypialnia wskazuje na kwestię regeneracji, także poprzez seks, porusza kwestie zdrowia, odporności.

Pokój dla dziecka mówi o stosunku śniącego do tego, co nowe w jego życiu, do jego osiągnięć i wytworów, a także do związków.

Dzienny pokój informuje o życiu towarzyskim i uczuciowym. Czy istnieje w życiu śniącego przestrzeń otwarta na innych – bliższych i dalszych znajomych, rodzinę?

Łazienka odpowiada za oczyszczenie z negatywnych emocji, wspomnień, siłę regeneracji. Dobrze jest widzieć w niej czyste kafle, lustro, wannę, sprawne sprzęty – np. pralkę.

Korytarze pokazują przejścia między stanami, okres oczekiwania i zmian. Znajdować się w korytarzu, to oczekiwać na rozwiązanie sytuacji, rozpoczęcie nowego etapu życia.

Dach z kolei wskazuje na wszystko, co związane z myślami śniącego, sposobem rozwiązywania problemów i tym, co dopuszcza do siebie na poziomie myśli, w tym – emocjonalnie, a co nie. Stać na nim i nie bać się, to panować nad swoimi myślami, a nawet być „ponad nie” czyli umieć zdystansować się do tego, co przetwarzane mentalnie i odczuwane. Mieć nad głową dach to kontrolować procesy mentalne, czuć się bezpiecznym. Kiedy jednak dach przecieka, oznacza to brak kontroli dla procesów emocjonalnych, jesteśmy zbyt chłonni, podatni na wpływy uczuć i emocji. Zniszczony dach, pajęczyny pod nim oznacza wyczerpanie umysłowe, niemoc twórczą, autodestrukcję.

Dom – tajemnicze pomieszczenia

Pomieszczenia, do których nie mamy dostępu, jak pokój Sinobrodego, albo w których czai się coś groźnego, symbolizują wewnętrzne przestrzenie, w których ukrywamy jakieś wspomnienia, sprawy, z którymi należy się zmierzyć, niewyjaśnione i nierozstrzygnięte kwestie, własne słabości i lęki. Dobrze jest wejść we śnie do takiego pomieszczenia, aby zmierzyć się z wewnętrznym strachem i móc go uwolnić przez poznanie i oczyszczenie.

Tekst pochodzi z mojej książki „Atlas snów„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *