Lalka

Lalka w snach przestawia wszystko, co jest modelem życia (emocjonalnego), jednak do tej pory jest niezrealizowane, wyobrażone, często sztuczne. To imitacja, iluzja, model. Lalka nadaje się do tworzenia imitacji, do zabawy, do tworzenia modelu. Dzieci posługują się nią, imitując prawdziwe życie, kreując zdarzenia, modelując kontakty międzyludzkie. Lalka w rękach dziecka pokazuje jak wg niego zachowuje się człowiek, obrazuje jego wyobrażenia.
Dlatego też w snach lalka pokazuje nasze pragnienia i tęsknoty. Lub przeciwnie model negatywny, który w stosunku do prawdziwego życia – jest iluzją. Pokazuje uczucia pomniejszone do poziomu zabawy, gry, emocje nastawione na cele – fałszywe.

Lalka sennik

Bawienie się lalką we śnie wskazuje na dziecinne zachowanie, lęk przed dorosłością w sferze, w której lalka występuje, osobę która chętnie powraca do swojego wewnętrznego świata marzeń i wyobrażeń, bojąc się lub będąc w niezgodzie z rzeczywistym życiem.
Lalka stawia nas często w pozycji kukiełek. Jeśli widzimy lalkę, kukłę, marionetkę, pajaca, który coś do nas mówi, którego słuchamy, boimy się czy wchodzimy w jakąkolwiek z nim interakcję, sen taki wskazuje, że dajemy innym ludziom kierować własnym zachowaniem, sobą. Sami stając się marionetką. Pajac czy lalka która nam grozi czy coś do nas mówi, przekazuje pole oddziaływania myśli innej osoby czy innej siły – na nas, nie powinniśmy jej słuchać.

Jeśli widzisz, że ktoś bawi się lalką, wskazuje to na jego zachowanie nastawione na efekt, wykalkulowane, bawienie się uczuciami innych osób. Osoba która bawi się lalką, woli najpierw obliczyć scenariusz uczucia niż w nie wejść. Jest asekuracyjna, ostrożna, to niestety czyni ją często nieszczerą. A przy tym wszystko, co wykracza poza wykalkulowany scenariusz zdarzeń może powodować u niej panikę, rezygnację, lęk,zniechęcenie.

Lalka jako model życia

Lalka to model. Może obrazować komunikaty usłyszane od kogoś innego, wróżby, przepowiednie, groźby i klątwy. Tutaj łączy się z symboliką laleczek voodoo. To suma naszych oczekiwań, wyobrażeń, które jednak niewiele mają wspólnego z realnym życiem, chociaż mogą na nie, niestety, wpływać. Ktoś kiedyś powiedział, że będzie tak i tak, a my wsłuchujemy się w te słowa (w lalkę) i oczekujemy katastrofy. Lub przeciwnie – spodziewamy się ukontentowania, na przekór faktom.

Najlepiej byłoby odrzucić lalkę i zacząć żyć naprawdę, bez asekuracji z wyobrażeń czy instrukcji – „porad” innych osób.

Ważne hasła – sennik

Kilka ważnych haseł: lalka – inercja, bierność, skłonność do bycia kierowanym przez innych, zmienność, lęk przed życiem (główne emocjonalnym). A także bezwładność, zbytnie kierowanie się zdaniem innych ludzi, imitacja, fałszywe wyobrażenie, nierealność, klapki na oczach, odrealnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *