Koń

Koń we śnie ukazuje naszą nieświadomą psychikę. Może być przyjacielem, który wyniesie śniącego do światła lub wewnętrznym destruktorem niosącym go w świat chuci i ciemnych instynktów.

Ma więc co najmniej podwójne znaczenie. Wyobraźmy sobie, że występujący we śnie koń symbolizuje nasze pragnienia i pożądanie. Im bardziej dziki i nieokiełznany, tym bardziej jesteśmy kierowani przez nasze instynkty, niezrównoważeni i porywczy. Im jaśniejsze umaszczenie i spokojniejszy charakter, tym bardziej zharmonizowane nasze potrzeby, popędy zaspokojone a wnętrze zrównoważone.

Podobnie jak wąż – jest symbolem seksualnym. Jednak o ile ten pierwszy odpowiada za pokusę i świeże, wzbierające pożądanie, to koń sprowadza się do sił gwałtownych: popędów, silnych potrzeb seksualnych i zmysłowych, które muszą zostać opanowane by mogły służyć nie zaś kierować śniącym.

Jeśli śni się koń

Bez względu na to, czy na nim siedzimy czy nie, ważne są nasze odczucia w stosunku do niego.

Koń dziki, którego się boimy – brak równowagi w życiu wewnętrznym, targanie emocjami, nadpobudliwość, porywczość. Sami dla siebie możemy stać się obiektem strachu. Jeśli właścicielem konia jest ktoś nam znany – wyżej wymienione cechy tyczą się jego.

Koń oswojony – przeciwnie, ukazuje zrównoważone życie wewnętrzne, umiejętność zaspokojenia potrzeb materialnych, seksualnych i dobrą znajomość tych potrzeb.
Im ciemniejsze umaszczenie – tych mroczniejsze i niekontrolowane są nasze emocje. Potrzeby wyrywają się z ryz i często prowadzą do autodestrukcji. Z kolei jeśli umaszczenie konia jaśnieje, jest słoneczne wskazuje na zharmonizowanie naszych potrzeb i podporządkowanie ich (instynktów) wyższym celom – duchowości, uczuciowości, intelektowi.

Biały koń – odrywa nas od wartości materialnych, staje się pomocnikiem w osiąganiu doskonałości, odpowiada za opanowanie, cierpliwość, mądrość, wytrzymałość, wierność.
Biały koń o sierści matowej, szarawo-białej – zastój w rozwoju wewnętrznym, zmęczenie duchowe, wyczerpanie energii. Czasem ukazanie się we śnie konia o maści trupio-białej, widmowej może oznaczać śmierć naszą lub kogoś w najbliższym otoczeniu (zależy kogo to koń, do kogo podchodzi lub kto na nim jedzie).

Inne znaczenia snu z symbolem konia

Koń skrzydlaty, pegaz – poszukiwania duchowe, mistycyzm, sukcesy w rozwoju wewnętrznym, mądrość, oświecenie, szczęście, pomyślność, opieka sił wyższych.
Jeśli we śnie dosiadamy konia może to oznaczać poszukiwania seksualne lub duchowe. Wszystko zależy od tego, jakiej maści jest koń i jak się zachowuje. Wejście na konia to decyzja odnośnie podjęcia poszukiwań, zdeterminowanie w celu poznania samego siebie. W snach młodych osób może wskazywać na gwałtowność popędów seksualnych, rozbudzenie seksualne.

Umiejętnie jeździć na koniu – spełnione życie seksualne, znajomość własnego ciała, jego potrzeb, zrównoważenie. Także: umiejętność kierowania instynktami, pożądaniem dóbr w ten sposób, aby służyły nam i innym wokół. Mądrość, przezorność, opanowanie, szczerość.

Koń może występować w towarzystwie wody – oceanu, morza, jeziora, rzeki. Jeśli więc woda jest symbolem nieświadomości, odnowy wewnętrznej, oczyszczenia to koń wyłaniający się z niej mówi o uświadomieniu sobie swojej nieznanej dotąd mocy, nabraniu potężnej siły, wigoru i odwagi. Kolor konia podpowie nam co stanowi tę świeżo uświadomioną moc.

Jezioro może wskazywać także na związek duchowy lub fizyczny.

Przykładowe znaczenie snu:

Biały koń na wysepce osadzonej na jeziorze – związek którego doświadczyliśmy/doświadczamy (jezioro) spowodował nasz rozwój wewnętrzny, osiągnięcie wewnętrznej harmonii, bezpieczeństwa (wyspa). Nasza seksualność, pożądanie i egoistyczne potrzeby nie przysłaniają dłużej perspektywy patrzenia (jasne umaszczenie). Doświadczamy miłości duchowej, mądrej i zrównoważonej. Prymitywne instynkty nakazujące kierować druga osobą, podporządkowywać ją własnym zachciankom zostały oczyszczone, poskromione.

Najważniejsze znaczenia symbolu konia:

płodność, zmysłowość, pożądanie, chuć, miłość, matka, wolność, bohaterstwo, odwaga, wojowniczość, triumf, zwycięstwo, zdrowie, energia, równowaga psychiczna, wytrzymałość, cierpliwość, wierność, śmiałość, rycerstwo, pracowitość, ruch, intuicja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *