Kolory

Kolory oplatają całe stworzenie, zarówno przedmioty ożywione, jak i nieożywione. A połączenie przedmiotu z odpowiadającym mu kolorem np. piasek-żółć, niebo-błękit, trawa-zieleń jest nierozłączne i warunkujące.

Znany podział na siedem kolorów tęczy to jednocześnie dzielenie świata na siedem nut muzycznych, siedem nieb, siedem planet tradycyjnej astrologii, siedem dni tygodnia – dni podczas których Bóg tworzy świat w Księdze Genesis.

Kolor towarzyszy żywiołom:

Ogień: czerwień i pomarańcz
Woda: zieleń
Ziemia: brąz i czerń
Powietrze: biel i żółć
Eter: niebieskości

Kolory a podświadomość

Znane jest przyporządkowanie barw poszczególnym czakrom i ciałom duchowym, a to niesie wiadomość o ich naturze i funkcji. Kolory czakramów przechodząc przez paletę barw – od czerwieni w fiolet – informują o charakterze energii. Każdy kolor łączy się z odpowiednią wibracją, dźwiękiem i wpływem. Niesie ze sobą informację o istocie danego zjawiska czy rzeczy.

Kolory oddziałują na cały świat przyrody, a my odczytujemy je podświadomie. To właśnie one pomagają odczytać nastrój i emocje zjawisk, z którymi się stykamy. Kolor skóry dłoni, paznokci, barwa policzków, języka informuje i jednocześnie przestrzegają.

Kolory pomagają nam wyrażać swoje zamierzenia, nastroje i intencje. Rytualne stroje, malowanie twarzy, dzisiejsze malowanie ust, oczu, ale także odpowiednia kolorystyka ubioru, czy dodatków do niego – mają za zadanie, podprogowo, zawiadamiać i informować. Cały świat fauny i flory posługuje się kolorem, aby zwabić do siebie to czego pragnie lub zakamuflować się przed przeciwnikiem. My posługujemy się kolorem w identyczny sposób, jeśli chcemy wywołać określony efekt, wyróżnić się, pobudzić partnera, zakamuflować w tłumie.

Znaczenie kolorów we śnie

Bardzo istotna jest symbolika kolorów w snach, szczególnie jeśli jakiś przedmiot przyjmuje inną barwę, niż posiada w rzeczywistości.

Kolory żywe wskazują na pozytywne znaczenie danej barwy

Kolory matowe ukazują negatywne znaczenie. Mogą mówić o wyczerpaniu, słabości, złych emocjach i intencjach. Np. wyblakły żółty może ukazać zazdrość, zawiść i niechęć, zaś brudny żółty pychę i próżność.

Samo śnienie w kolorach nie zdarza się wszystkim. Im bardziej żywiołowe nasze senne życie, tym kolorowsze postaci, wydarzenia i zjawiska. Kolorowe sny mają coś ważnego do pokazania, pragną zwrócić naszą uwagę, zainteresować, aby pomóc w rozwoju, wskazać nowy sposób życia i widzenia świata.
Sny czarno-białe są odpowiedzią na zmęczenie, wyczerpanie i monotonię egzystencji. Opowiadają o codziennych utarczkach, albo wskazują wydarzenia z dnia poprzedniego.

Jeśli jakiś przedmiot przyjmuje inny kolor niż posiada realnie, to znaczy, że powinniśmy wyostrzyć uwagę, bo czegoś nie dostrzegamy. Być może twoje myślenie jest zbyt ograniczone i wymaga odświeżenia. Rzeczywistość może cię zaskoczyć, coś co do tej pory było przewidywalne, ukazuje inne oblicze.

Jeśli jakiś kolor przykuwa uwagę – w zależności czy budzi pozytywne czy negatywne odczucia może albo pobudzać do zwrócenia uwagi na pomijane aspekty życia, albo informować, że pewne uczucia, wartości mają dla nas za duże znaczenie.

Np. sen o czerwonych dłoniach może mówić, że jesteśmy nad-aktywni, tak dużo bierzemy na siebie, że normalny kolor skóry przybiera czerwony odcień. Jeśli jednak odczuwamy, że czerwony kolor dłoni to coś nowego i ciekawego, może oznaczać, że energia i zapał dopiero spływają i wypełniają działania energią i pasją.

Widzieć intensywne barwy, kolory – intensywność emocji i uczuć. Często wskazuje na porywające wydarzenia i wrażliwą, uduchowioną osobowość, zdolności artystyczne, skłonność do podziwiania, obserwowania. Może pojawić się, gdy coś tworzymy lub rozwijamy się duchowo.

Kolory a wygląd – ubiór, makijaż

Ubranie danego koloru – zapoznaj się z symboliką danej barwy, powie ci o aktualnym wpływie i wrażeniach, jakie chcesz wywierać i wywierasz na otoczeniu.

Kolorowy makijaż – świadomie przybierasz pewną pozę, postawę. Mocny makijaż to chęć zwrócenia na siebie uwagi, wywołania określonej reakcji, chęć podobania się. Zmywanie makijażu to powrót do naturalności. Zaś pudrowanie ukazuje ukrywanie emocji, zasłanianie się.

Jaskrawe ubranie, makijaż – osobowość nie stroniąca od brawury, ryzykant, osoba lubiąca skupiać na sobie uwagę, prowodyr, chojrak.

Kolor informuje, jakim uczuciem, emocją, ale także intencją jesteśmy wypełnieni. Mówi się „zzielenieć z zazdrości”, „zrobił się czerwony jak burak”, „biały jak kreda” itd., te wszystkie wyrażenia w snach odczytujemy identycznie. Jeśli przyśni nam się czerwony ze złości człowiek, znaczy on dosłownie to samo w rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *