Zęby

Zęby są związane z żywiołem ziemi, czakrą podstawy (korzenia). Należą do sfery fizycznej, materialnej, witalnej. Łączą się z energią fizyczną, poczuciem bezpieczeństwa, stabilizacji, pewności siebie, poczuciem własnej wartości, samoakceptacją, mocą fizyczną, zdrowiem, siłą, materialnym stanem posiadania, majątkiem, dziedzictwem, najbliższą rodziną.

Zęby są porównywane do kamieni, do skały – emanują w ciele energią żywiołu ziemi. Mają swoje korzenie, łączą się za ich pomocą z kością – element ziemi, są jej tworami – jak kamienie. Symbolicznie należą do czakry podstawy, osadzającej nas w świecie materialnym, pozwalającej zapuścić korzenie i czerpać nimi energię życiową – pranę. Czakra ta jest fundamentem, wpływa na siłę kręgosłupa, kości i nóg – mówi się „stać mocno na ziemi”, czyli czerpać od niej jej stałość, być jak ona niewzruszonym, stabilnym, pewnym. Zęby podzielają to znaczenie, wyrastają, świadcząc o wewnętrznej sile, zdolności przyswajania pożywienia – energii, umiejętności walki o nią, nawet przy stosowaniu się do agresji – szczerzenie zębów, pokazywanie kłów jako emanacja siły, energii. Mówi się „zjeść na czymś zęby” – poświęcić czemuś czas i energię i dzięki temu być znawcą tej rzeczy.

Sny o zębach trzeba analizować w kontekście reszty sennych obrazów. Mogą dotyczyć zdrowia, relacji, dóbr materialnych, pracy, domostwa.

Zęby, a stan zdrowia, energia i przemijanie

Zdrowe, mocne zęby świadczą o dobrym zdrowiu, pełni życia, rozkwicie, pasji, sile fizycznej, dbaniu o siebie, osadzeniu w życiu fizycznym. Także o waleczności, wierze w siebie, magnetyzmie. Wypadające zęby to utrata sił witalnych, słabnięcie, świadczą o chorobie, zakażeniu. Ciało nie potrafi się już tak szybko regenerować, siły witalne krążą wolniej, korzenie gniją jak u przerośniętych, przejrzałych roślin, które przeszły już swój cykl życia, więc: starzenie, spadek energii, utrata połączenia z żywiołem ziemi.

zęby - sennik
Każdy ząb posiada własne symboliczne znaczenie, które trzeba interpretować zgodnie z amplifikacją śniącego.

Zęby wskazują także na czas, przemijanie. Zęby mleczne – dzieciństwo, wypadanie zębów mlecznych – dorastanie, wyrastanie zębów mądrości – dorosłość, utrata zębów – starzenie się.

Zęby, a rodzina i bliscy

Jeśli odczytywać je jako symbole związane z rodziną, rodem, to usta stanowić będą dom, schronienie, a zęby członków rodziny. Zęby trzonowe są najstarsze w żuchwie człowieka i są też najsilniej w niej osadzone – będą pokazywać osoby najsilniej osadzone w naszym życiu, mające dla nas największe znaczenie, najdłużej nam towarzyszące. Przednie zęby czyli siekacze wskazują zazwyczaj na rodziców, matkę i ojca, dwójki rodzeństwo lub partnerów, kły na młode osoby dorosłe, może być rodzeństwo lub partnerów, uzębienie przedtrzonowe i trzonowe na osoby dojrzałe, starsze – dziadków i przodków. Zęby po prawej stronie są przypisane do płci męskiej, po lewej do żeńskiej.

Zęby w górnej szczęce pokazują najbliższą rodzinę: rodziców, rodzeństwo, dziadków, partnerów.

Zęby w dolnej szczęce z przodu – dzieci.

W dolnej szczęce z tyłu – dalszych krewnych, przyjaciół, czasem znajomych.

Układ siekaczy w dolnej szczęce często wskazuje – pierwszy ząb, po prawej: pierwszy syn, drugi ząb po prawej: drugi syn itd., pierwszy ząb po lewej: najstarsza córka, drugi ząb po lewej: druga córka, itd.

Czasem stosuje się inną symbolikę. Siekacze symbolizują najmłodszych członków rodziny, kły osoby w średnim wieku, trzonowce osoby starsze.

Trzeba pamiętać, że tę symbolikę, jak każdą, należy rozpatrywać w odniesieniu do siebie. To, że ogólnie przyjmuje się, iż najważniejszą osobą w życiu śniącego są rodzice i będą przedstawieni przez przednie, górne siekacze, nie znaczy, że śniący na tym miejscu nie będzie miał ulokowanego męża lub dziecka. Należy pamiętać, żeby przednie zęby interpretować jako osoby bliższe i ważniejsze, a schowane w głębi szczęki – dalsze, również pokrewieństwem i wiekiem.

Zęby, a dobra materialne

Uzębienie wskazuje stan energii życiowej krążącej w ciele (a tym samym w życiu danej osoby), dlatego dobrze mieć je zdrowe, zadbane i mocne. Świadczą o stanie tego, za co odpowiada energia ziemi, czyli stabilizacji, stanie posiadania, miejscu pracy, osiągnięciach materialnych, dorobku, domu, dzieciach, najbliższej rodzinie, pieniądzach – tym, co w życiu stałe, niezmienne, wszelkich „dóbr”.

W tym znaczeniu siekacze odnoszą się do sukcesu i poloru, uznania w towarzystwie. Kły do waleczności, walki o swoje, sile dodają sił do pracy, energii. Zęby trzonowe zaś odpowiadają za upór, wsparcie, wytrwałość, wytrzymałość.

Zęby, a konkretne dobra materialne:

  • siekacze pokazują rzeczy nowe, także te, których używamy na co dzień, jak sprzęt agd i rtv, oraz te, które pokazujemy innym, chwalimy się nimi, meble
  • zęby kły to rzeczy drobniejsze, ale cenne, mogą to być jakieś specjalistyczne sprzęty, narzędzia
  • zęby trzonowe to wartościowe, fundamentalne dobra materialne, jak dom, gospodarstwo, działka, spadek, czasem samochód

Poszczególne znaczenia obrazów sennych – zęby

Sny o zębach trzeba interpretować w kontekście tego, gdzie rozgrywa się senne marzenie, czego dotyczy, czy relacji, pracy, czy zdrowia. Jeśli tracimy zęby w miejscu pracy, sen będzie dotyczył pracy, jeżeli w domu, a szczególnie łóżku, przy stole – relacji rodzinnych. Kiedy tracimy go przy biurku, w łazience – może dotyczyć utraty sił witalnych, energii, mocy, ale także zdrowia. Jeśli u lekarza – zdrowia.

Zdrowe, mocne uzębienie – zdrowie, energia, potencjał, rozkwit, wiara w siebie, moc

Myć zęby – cieszyć się ze swojej siły, dbać o zdrowie, o relacje z domownikami, przyjaciółmi

Złoty ząb – bogacenie się

tłumaczenie snu
Pomogę Ci wytłumaczyć sen – opisz sen

Utrata zęba

Zepsuty ząb – popsute relacje z kimś, szkodliwa sytuacja, którą trzeba zakończyć lub praca, która należy zmienić

Wypadający ząb – chorująca bliska osoba, praca z której grozi zwolnienie

Ból zęba – problemy w relacji, albo problemy z jakimiś dobrami materialnymi, należy skupić się na problemie, zanim będzie za późno

Wyrywać chorego zęba – konieczność zerwania jakiejś relacji, odejścia z pracy, sprzedaży dóbr, które nam szkodzą

Złamać zęba – zdrada, oszustwo, nadwyrężony związek, albo zniszczenie, nadwyrężenie jakiegoś przedmiotu

Nagle stracić zdrowy ząb – szok spowodowany utraty kogoś lub czegoś, czego nie spodziewało się utracić, możliwe odejście, śmierć kogoś bliskiego, jeśli leje się krew – ta osoba to krewny, jeśli nie – dalszy znajomy, przyjaciel z którym nie wiążą nas więzy krwi

Tracić zęby, wiele zębów ruszających się i wypadających – osłabiona siła życiowa, spadek energii, dynamizmu, należy o siebie zadbać i przestać siebie eksploatować i przemęczać. Może też dotyczyć, jeśli mówi o tym kontekst snu o stratach materialnych. A jedno jest z drugim połączone, bo utrata sił wpływa często na utratę zarobku, a utrata dochodu na utratę sił.

Zęby różnej wielkości, wysokości – kłótnie i spory, różnice zdań w domu

Wypadające zęby, na których miejscu rosną nowezmiany w życiu. Jeżeli są zdrowsze, mocniejsze od poprzednich – zmiana na lepsze, jeśli słabsze – przeciwnie

Gdy widzisz kogoś znanego (przyjaciela, członka rodziny) bez zębów lub z zepsutymi zębami, trzeba bardziej zaangażować się w życie tej osoby, pomóc, wesprzeć.

Mogę pomóc Ci zrozumieć Twój sen: Usługi i cennik. Tak wygląda przykładowe tłumaczenie snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *