Łąka

Łąka – jak każdy krajobraz senny związany z roślinnością, pokazuje sferę uczuć. W odwrotności do ogrodu, czyli ogrodzonej i poddanej kontroli uczuciowości, pokazuje potencjalność życia uczuciowego, życie uczuciowe osoby śniącej, w spontanicznej i swobodnej odsłonie. Łąka wyzwala poczucie wolności i naturalności oraz daje możliwość rozwoju każdej formie uczucia, każdą chroniąc i karmiąc. Łąka symbolizuje naturalność, młodość, spontaniczność, niczym nieograniczone możliwości rozwoju i doświadczania życia uczuciowego. Łączy się z nieskończonością i miejscem przybywania Boga – przejawionego w istotach pozaziemskich.

Łąka ma silne konotacje z rajem i z życiem wiecznym. To właśnie na niej, ikonograficznie, spotykamy naszych bliskich, ukochanych, z którymi rozdzielił nas los. W ten sposób łąkę wiąże się z brakiem ograniczeń, barier i granic, miejscem przechadzania się dusz, zarazem tych, które zostały za życia uczuć pozbawione, dusz potępionych, jak i tych, które cieszą się już życie wiecznym. Łączy się z tym, co najbardziej swobodne i naturalne, powiązane z młodością, flirtem, zakochaniem, ale też zabawą i tańcem. Wskazuje na uczucia szczere i prawdziwe, często jeszcze świeże, nieskażone, ale dzięki temu łączące ją z tym co niezakłamane, pierwotne.

tłumaczenie snu
Pomogę Ci zrozumieć Twój sen

Łąka – symboliczne dwa bieguny

Łąka, jak każdy symbol, także posiada swoje dwa znaczeniowe bieguny. W jasnej odsłonie ukazując się we śnie daje nam uczucie wolności i szczęścia, spontaniczności i naturalności, jeśli jest wypełniona kwiatami, może pokazywać rodzącą się miłość, która dzięki swojej szczerości, prawdziwości, daje poczucie głębokiego szczęścia i wdzięczności. Miłość taka „pochodzi od Boga” i jest zesłana jako dar, ofiarowana przez przeznaczenie. Łąka to również ciepłe uczucia przyjaźni, koleżeństwa, bliskości i dzielenia się tym, co w nas szczere, ufne, prawdziwe. Wskazuje, że nasze relacje mogą być pogłębiane, są oparte na zaufaniu i wdzięczności. Dobrze jest widzieć się na łące z ukochanym/ą, albo z przyjaciółmi lub znajomymi. Łąka to płaszczyzna uczuć, na której spotykamy się z ludźmi, którzy pozwalają nam na bycie sobą. Nie ograniczając niczyjej wolności i spontaniczności. Przy nich czujemy, że wszystko jest możliwe, a my możemy się rozwijać i doświadczać życia w jego różnorodności.

W swoim negatywnym znaczeniu łąka poprzez nieograniczone możliwości i swobodę pokazuje niechęć do ustabilizowania się, określenia. Jej spontanicznie rodzący obszar może wywoływać melancholię u osób, które poszukują zakorzenienia i bezpieczeństwa. Może wskazywać na lekkoducha, osobę niezwiązaną z żadnym miejscem ani czasem, a także wędrującą i zmienną, nieprzewidywalną. Choć osoba ta może posiadać szerokie horyzonty, jeśli chodzi o stabilizację i realizację założeń, nie można na niej polegać.


Jeśli śni się łąka

O ile łąka jest bezpieczną przestrzenią za dnia i podczas słonecznej pogody (i taka będzie pozytywna we śnie), to staje się przestrzenią zagrażającą nocą czy podczas burzy. I tak:

Spędzać czas na łące z ukochanym/ą, przyjaciółmi, rodziną (w słońcu, wiosną, latem) – to współdzielone chwile przywiązania i serdeczności, wzmacnianie więzów, szczere uczucie.

Łąka pełna kwiatów, zieleni, słońca – rozkwit uczuć, miłość może się udać, poczucie szczęścia i posiadania swojego uczuciowego miejsca na ziemi.

Wyschnięta, pokryta śniegiem, skoszona – uczucia odchodzą do przeszłości, koniec miłości, poczucie osamotnienia.

Łąka, na której wieje wiatr – nachodzą zmiany dotyczące życia uczuciowego, schroń się.

Leżeć na łące, przechadzać się samemu – potrzebny Ci wypoczynek, oddech, zastanów się, czego oczekujesz od życia, od bliskich, od ukochanej osoby, powróć do tego, co naturalne dla Ciebie, do swoich pierwotnych potrzeb, prawdziwych uczuć. To nie czas na działanie, ale na powrót do siebie.

Łąka śniona w kontekście zawodowym – o ile na planie relacji w pracy to dobry znak, łąka zawodowo pokazuje, że jesteśmy „w polu” – trochę w nas z lekkoducha, jak długo jeszcze tu zostaniemy, a może natura porywa nas już gdzieś dalej? Brak konkretnych planów, rozwój zawodowy według tego, co ześle los.

Śniona w kontekście pasji, zamierzeń – ostrzega przed nadmiernym poczuciem wolności, „będzie, co ma być”, może doradzać aby wziąć się w garść i zacząć dbać o swoje poletko. Dla artystów – może być symbolem podziwu, serdeczności i ciepłych uczuć w oddźwięku na ich twórczość.

Łąka śniona przez osoby, które coś tworzą, a swoich działaniach potrzebują wolności – przypływ inspiracji, kreatywności, ducha, brak skrępowania i więzów, wyobraźnia może się wypowiedzieć.

Kurs tłumaczenia snów – podstawowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *