Jak zapamiętać sen

Każdej nocy śnisz przynajmniej kilka snów, w każdym cyklu, na etapie fazy REM, śnisz. Jednak albo tych snów nie pamiętasz, albo pamiętasz tylko część z nich. Jak to zmienić? Trzeba przekierunkować swoją uważność na sen i nieświadomość. Po prostu dać im trochę miejsca.

  • Zwolnij tryb dnia. Znajdź kilkanaście minut dziennie, aby spokojnie pooddychać, posłuchać muzyki, nie robiąc przy tym nic innego. Pomedytować, przespacerować się, kontemplować sztukę lub samemu coś stworzyć. Chodzi o to, aby wyrwać się z trybu świadomego (tu i teraz robię to a to, a zaraz mam zrobić to a to itd.). Gdy oglądamy film, który pozwala nam wejść w głąb siebie, inspiruje nas, gdy słuchamy muzyki, wyrażamy się artystycznie, zawsze gdy uruchamiamy prawą półkulę mózgu – przygotowujemy sobie pole do śnienia.
  • Chwilę przed zaśnięciem wymyśl, co może ci się przyśnić. Możesz wyobrazić sobie sam sen i moment gdy w niego zapadasz. Potem wyobraź sobie chwilę przebudzenia. Poczuj radość z faktu, że pamiętasz co Ci się śniło. Odczuj satysfakcję i zadowolenie
  • Nie wstawaj z łóżka raptownie i nie ruszaj się przez pierwsze minuty. Każdy ruch lub myśl o czekających cię obowiązkach wprowadza w rejon świadomości. A masz pozostać jak najdłużej w sferze nieświadomości. Leżąc tak, bez ruchu, postaraj się przypomnieć sobie, co ci się śniło. Skup się na emocjach odczuwanych po nocy, zastanów się, jaki sen mógł je wywołać? Zadaj sobie pomocnicze pytania typu: czy śnił mi się mój partner? matka? dom? góry? las? lustro? itd., aż poczujesz, że coś zatrzymuje cię na dłużej… Wtedy skup się na tej osobie, przedmiocie, zjawisku. W ten sposób możesz, jak po nitce do kłębka, dotrzeć do dalszych części snu.
  • Zapisuj i opowiadaj (bliskim osobom, możesz też mówić do siebie, to świetnie działa) swoje sny, zapisywanie i opowiadanie pozwala wydobyć z nich szczegóły, wzmacnia pamięć odpowiedzialną za sferę nieświadomości, umożliwia coraz swobodniejsze poruszanie w niej.

Zależnie od twojej inicjatywy i zaangażowania, już od kilku dni do kilku tygodni cierpliwej pracy, będziesz pamiętać kilka snów z każdej nocy.